Seminarski i Diplomski Rad

Društvene grupe, odnosi, društvo
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 16 | Nivo: Gimnazija

ДРУШТВЕНЕ ГРУПЕ, ОДНОСИ, ДРУШТВО
Важан део УО. Близак је социологији. Наравно, не ради се о студијском социолошком прилазу, већ о упознавању ОСНОВНИХ појмова.
Посматрањем друштвених појава деца се упознају са друштвеним односима, друштвеним групама. При томе усвајају друштвене норме, морал, стичу знања о облицима друштвене свести.
ДА ЛИ СУ ДЕЦА У СТАЊУ да усвајају и разумеју ове садржаје?
Било како да су мали, било како су ови садржаји компликовани, ДЕЦА СУ ДЕО ДРУШТВА, па су знања о друштву неопходна.
Не стварамо општи појам о систему већ о упознавању стварног живота који она живе. Реч је о непосредном искуству.
ПОЈАМ ЉУДСКОГ ДРУШТВА
Друштво је организована заједница људи, заснована на међусобним односима, заједничким радним активностима у којима људи стварају материјална и културна добра ради задовољавања животних потреба.
Нарочито је важно: ДРУШТВО ЈЕ ОРГАНИЗОВАНА ЗАЈЕДНИЦА.
Деца треба да схвате да није свака заједница друштво, већ само ОРГАНИЗОВАНА, што импликује да међу људима владају одређени односи, да у друштву постоје одређена правила понашања, и сваки члан друштва има задатке (обавезе).
ПОРОДИЦА
То је појам који ће деца најлакше разумети. Породица је основна ћелија друштва, зато у упознавању друштва ПОЛАЗИМО од породице. Деца се упознају са односима у породици.
Догађаји у породици су најбитнији за дете. Дете је у фокусу пажње (често и непримерено). Дете доласком у вртић треба још више да се осамостаљује, самостално да се креће у новој друштвеној средини.
Прво одвајање детета од породице. У прво време долази до делимичног губљења сигурности зато је неопходно да дете у вртићу пронађе своје место.
Дете упознаје своју породицу, ПОРОДИЧНО СТАБЛО, ко су му родитељи, браћа, сестре, чланови уже породице, рођаци, ближи и даљи, какви се називи користе за изражавање степена сродства.
Деца радо причају о својој породици. Упознају се и са занимањима родитеља и рођака.
Упознавање са значајним друштвеним и породичним ПРАЗНИЦИМА, ТРАДИЦИЈОМ, ОБИЧАЈИМА, што остаје дуго у дететовом сећању
(Пут сазнавања код детета увек иде од ближег ка даљем)
Због тога прво упознаје ПОРОДИЦУ, касније своје окружење: месну заједницу, село, град, и др.
Актуелне догађаје у друштву и деца треба да прате у оном обиму и сложености које су за њих разумљиве.
Деца треба да се упознају са ДРУШТВЕНИМ СИМБОЛИМА: застава, грб и химна (како на локалном, тако и на државном нивоу) и државним празницима. Говорити о историјату (зашто се слави) и значају.
ДРУШТВЕНЕ ГРУПЕ
Дете прво познаје само породицу као основну ћелију друштва. Сам друштвени живот одвија се у мањим групама које се формирају на основу различитих критеријума.
Основна карактеристика друштвених група је ЗАЈЕДНИЧКИ ЦИЉ. То спаја групу, то је заједнички интерес.
Снага друштвене групе зависи од њене организованости.
Што су јаче везе, то је група стабилнија. Ефикасност групе зависи и од броја чланова, али то није безусловни критеријум.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!